Sääntömuutos, jäsenmaksumuutokset sekä muita uutisia vuosikokouksesta

YJYn sääntömääräinen vuosikokous pidettiin tiistaina 19. maaliskuuta. Vuosikokous hyväksyi vuoden 2023 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen, vuoden 2024 toimintasuunnitelman ja budjetin sekä valitsi uuden hallituksen sekä toimihenkilöt.

Vuosikokous käsitteli kaksi suurempaa jäsenistöön vaikuttavaa asia eli hallituksen valmistelemia yhdistyksen sääntömuutoksia sekä jäsenmaksumuutoksia.

Yhdistyksen sääntömuutoksissa uudistettiin muun muassa hallituksen kokoonpanoa niin, että hallituksen varajäsenistä luovuttiin, toiminnantarkastajien määrää tarkistettiin ja mahdollistettiin yhdistyksen kokouksien pitäminen etänä ilman fyysistä paikkavaatimusta.

Jäsenmaksumuutoksena yhdistyksen kokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että vaikeasti seurattava alennettu jäsenmaksu (opiskelija / työtön / eläkeläinen) poistuu ja kaikkien jäsenten jäsenmaksu alennetaan 25 euroon.

Toimintasuunnitelma vuodelle 2024 sisältää totuttuun tapaan yritysvierailuja, mutta myös mm. vuodelta 2023 siirtyneen jäsenkoulutuksen sekä opinnäytekilpailun.

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Ayla Dinçay. Hallituksessa jatkavat varsinaisina jäseninä Leena Virkki, Hanna Värttö ja Milla Sarja. Uusina jäseninä hallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin Erik Wikström ja Ville Järvinen. Hallituksen varajäseninä jatkavat Helka Julkunen ja Timo Vuorikivi. Taloudenhoitajana jatkaa Hanna Duraku ja tiedottajiksi valittiin Mari Vesikivi ja Laura Takala.

Kiitos väistyneelle hallitukselle ja toimihenkilöille työstä yhdistyksen hyväksi ja onnittelut uudelle!